LXR1740-6M1G
Bel
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LXR1740-6M1G with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy LXR1740-6M1G with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | LXR1740-6M1G |
|---|---|
| Manufacturer | Bel |
| Description | DIN RAIL FLOAT CHARGER 375W 48V |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 5 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $519.12 | |||||
Specifications
Data sheet
| Weight: | 2600g |
|---|---|
| Voltage - Nominal: | 54.5V |
| Voltage - Input: | 85 ~ 264VAC |
| Type: | Enclosed |
| Termination Style: | Terminal Block |
| Size / Dimension: | 7.64" L x 4.47" W x 5.43" H (194.00mm x 113.60mm x 138.00mm) |
| Series: | Melcher X |
| Power - Max: | 343W |
| Other Names: | 179-2492 LXR17406M1G |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 60°C |
| Number of Cells: | 1 |
| Mounting Type: | DIN Rail |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 16 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Features: | LED Indicator |
| Detailed Description: | Enclosed Battery Charger 54.5V 6.3A 48V |
| Charge Time: | - |
| Charge Current - Max: | 6.3A |
| Battery Chemistry: | Lead Acid |
| Battery Cell Size: | 48V |
| Approvals: | cCSAus, CE |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply LXR1740-6M1G, use the request quote form to request LXR1740-6M1G pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number LXR1740-6M1G.The price and lead time for LXR1740-6M1G depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# LXR1740-6M1G.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation


