LXMG221D-0700040-D2F
Microsemi
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LXMG221D-0700040-D2F with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy LXMG221D-0700040-D2F with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | LXMG221D-0700040-D2F |
|---|---|
| Manufacturer | Microsemi |
| Description | LED DRIVER CC AC/DC 40-57V 700MA |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Weight: | - |
|---|---|
| Voltage - Output: | 40 ~ 57 V |
| Voltage - Input (Min): | 347VAC |
| Voltage - Input (Max): | 480VAC |
| Type: | Constant Current |
| Topology: | AC DC Converter |
| Termination Style: | Wire Leads |
| Size / Dimension: | 3.74" L x 2.76" W x 1.26" H (95.0mm x 70.0mm x 32.0mm) |
| Series: | - |
| Ratings: | IP66 |
| Power (Watts): | 40W |
| Other Names: | LXMG221D0700040D2F |
| Operating Temperature: | -30°C ~ 70°C |
| Number of Outputs: | 1 |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Features: | OTP, OVP, SCP |
| Efficiency: | 91% |
| Dimming: | Analog |
| Detailed Description: | 700mA 40 ~ 57 V Constant Current LED Driver AC DC Converter Topology 1 Output |
| Current - Output (Max): | 700mA |
| Approvals: | EN, UL |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply LXMG221D-0700040-D2F, use the request quote form to request LXMG221D-0700040-D2F pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number LXMG221D-0700040-D2F.The price and lead time for LXMG221D-0700040-D2F depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# LXMG221D-0700040-D2F.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

