LXD50-4200SW
Excelsys Technologies Ltd.
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LXD50-4200SW with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. LXD50-4200SW
Manufacturer Excelsys Technologies Ltd.
Description LED DRIVER CC AC/DC 4-12V 4.2A
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Weight:1.1 lbs (499g)
Voltage - Output:4 ~ 12 V
Voltage - Isolation:3.75kV
Voltage - Input (Min):90VAC
Voltage - Input (Max):305VAC
Type:Constant Current
Topology:AC DC Converter
Termination Style:Wire Leads
Size / Dimension:7.60" L x 1.67" W x 1.36" H (193.0mm x 42.5mm x 34.5mm)
Series:LXD50
Ratings:IP67
Power (Watts):50W
Operating Temperature:-35°C ~ 55°C
Number of Outputs:1
Mounting Type:Chassis Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Features:OVP, SCP
Efficiency:83%
Dimming:Analog
Detailed Description:4.2A 4 ~ 12 V Constant Current LED Driver AC DC Converter Topology 1 Output
Current - Output (Max):4.2A