LXD150-0700SH
Excelsys Technologies Ltd.
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LXD150-0700SH with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy LXD150-0700SH with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | LXD150-0700SH |
|---|---|
| Manufacturer | Excelsys Technologies Ltd. |
| Description | LED DRIVER CC AC/DC 107-214V |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 5 pcs | 10 pcs | ||
|---|---|---|---|---|---|
| $169.95 | $164.64 | $159.328 | |||
Specifications
Data sheet
| Weight: | 2.9 lbs (1.3kg) |
|---|---|
| Voltage - Output: | 107 ~ 214 V |
| Voltage - Isolation: | 3.75kV |
| Voltage - Input (Min): | 249VAC |
| Voltage - Input (Max): | 528VAC |
| Type: | Constant Current |
| Topology: | AC DC Converter |
| Termination Style: | Wire Leads |
| Size / Dimension: | 8.74" L x 3.70" W x 1.71" H (222.0mm x 93.9mm x 43.5mm) |
| Series: | LXD150H |
| Ratings: | IP67 |
| Power (Watts): | 150W |
| Other Names: | 633-1200 LXD1500700SH |
| Operating Temperature: | -35°C ~ 65°C |
| Number of Outputs: | 1 |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 10 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Features: | OTP, OVP, SCP |
| Efficiency: | 91% |
| Dimming: | Analog |
| Detailed Description: | 700mA 107 ~ 214 V Constant Current LED Driver AC DC Converter Topology 1 Output |
| Current - Output (Max): | 700mA |
| Approvals: | CE, CSA, cULus, EN |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply LXD150-0700SH, use the request quote form to request LXD150-0700SH pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number LXD150-0700SH.The price and lead time for LXD150-0700SH depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# LXD150-0700SH.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

