LX1990ILM
Microsemi
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LX1990ILM with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy LX1990ILM with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | LX1990ILM |
|---|---|
| Manufacturer | Microsemi |
| Description | IC LED DRIVER LIN DIM 30MA 6MLP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply (Min): | 2.7V |
|---|---|
| Voltage - Supply (Max): | 5.5V |
| Voltage - Output: | 0.1 V ~ 10 V |
| Type: | Linear |
| Topology: | - |
| Supplier Device Package: | 6-MLP (3x3) |
| Series: | - |
| Packaging: | Bulk |
| Package / Case: | 6-VDFN Exposed Pad |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Number of Outputs: | 2 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Internal Switch(s): | Yes |
| Frequency: | - |
| Dimming: | PWM |
| Detailed Description: | LED Driver IC 2 Output Linear PWM Dimming 30mA 6-MLP (3x3) |
| Current - Output / Channel: | 30mA |
| Base Part Number: | LX1990 |
| Applications: | Backlight |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply LX1990ILM, use the request quote form to request LX1990ILM pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number LX1990ILM.The price and lead time for LX1990ILM depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# LX1990ILM.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation


