LX1972A EVAL KIT
Microsemi
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LX1972A EVAL KIT with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy LX1972A EVAL KIT with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | LX1972A EVAL KIT |
|---|---|
| Manufacturer | Microsemi |
| Description | LX1972A EVAL KIT |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply: | 5V |
|---|---|
| Utilized IC / Part: | LX1972A |
| Supplied Contents: | Board(s) |
| Series: | Best Eye™ |
| Sensor Type: | Light, Current Output |
| Sensitivity: | 580nm |
| Sensing Range: | - |
| Other Names: | LX1972A EVAL KIT-ND LX1972AEVALKIT Q4748446 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Interface: | Analog |
| Embedded: | No |
| Detailed Description: | LX1972A Best Eye™ Light, Current Output Sensor Evaluation Board |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply LX1972A EVAL KIT, use the request quote form to request LX1972A EVAL KIT pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number LX1972A EVAL KIT.The price and lead time for LX1972A EVAL KIT depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# LX1972A EVAL KIT.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

