LX1912 EVAL KIT
Microsemi
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LX1912 EVAL KIT with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy LX1912 EVAL KIT with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | LX1912 EVAL KIT |
|---|---|
| Manufacturer | Microsemi |
| Description | DC:DC CONVERTER |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Output: | - |
|---|---|
| Voltage - Input: | 4 V ~ 6 V |
| Utilized IC / Part: | LX1912 |
| Supplied Contents: | Board(s) |
| Series: | - |
| Regulator Topology: | Buck |
| Outputs and Type: | 1, Non-Isolated |
| Other Names: | LX1912 EVAL KIT-ND LX1912EVALKIT |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Main Purpose: | DC/DC, Step Down |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Frequency - Switching: | 1.2MHz |
| Detailed Description: | LX1912 - DC/DC, Step Down 1, Non-Isolated Outputs Evaluation Board |
| Current - Output: | 1A |
| Board Type: | Fully Populated |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply LX1912 EVAL KIT, use the request quote form to request LX1912 EVAL KIT pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number LX1912 EVAL KIT.The price and lead time for LX1912 EVAL KIT depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# LX1912 EVAL KIT.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

