LX18-P140-3
LUMILEDS
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LX18-P140-3 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy LX18-P140-3 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | LX18-P140-3 |
|---|---|
| Manufacturer | LUMILEDS |
| Description | LED LUXEON NEU WHITE 4000K 3SMD |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1000 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $1.212 | |||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Forward (Vf) (Typ): | 2.76V |
|---|---|
| Viewing Angle: | 120° |
| Thermal Resistance of Package: | 9°C/W |
| Supplier Device Package: | 4530 |
| Size / Dimension: | 0.177" L x 0.120" W (4.49mm x 3.05mm) |
| Series: | LUXEON Rebel PLUS |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | 1812 (4532 Metric) |
| Other Names: | 1416-1002-2 1417-1002-2 1417-1002-2-ND |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 8 Weeks |
| Lumens/Watt @ Current - Test: | 107 lm/W |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Height - Seated (Max): | 0.083" (2.10mm) |
| Flux @ 85°C, Current - Test: | 103 lm (Typ) |
| Flux @ 25°C, Current - Test: | - |
| Detailed Description: | LED Lighting LUXEON Rebel PLUS White, Neutral 4000K 3-Step MacAdam Ellipse 2.76V 350mA 120° 1812 (4532 Metric) |
| Current - Test: | 350mA |
| Current - Max: | 1A |
| Color: | White, Neutral |
| CRI (Color Rendering Index): | 80 |
| CCT (K): | 4000K 3-Step MacAdam Ellipse |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply LX18-P140-3, use the request quote form to request LX18-P140-3 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number LX18-P140-3.The price and lead time for LX18-P140-3 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# LX18-P140-3.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation


