LX1563IM
Micrel / Microchip Technology
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LX1563IM with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy LX1563IM with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | LX1563IM |
|---|---|
| Manufacturer | Microchip |
| Description | Pwr Factor Controller DIP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.138 | $0.125 | $0.113 | $0.11 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply: | 11 V ~ 25 V |
|---|---|
| Supplier Device Package: | 8-DIP |
| Series: | - |
| Packaging: | Tube |
| Package / Case: | 8-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Operating Temperature: | 0°C ~ 100°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 2 (1 Year) |
| Mode: | Discontinuous Conduction (DCM) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Frequency - Switching: | 1.7MHz |
| Detailed Description: | PFC IC Discontinuous Conduction (DCM) 1.7MHz 8-DIP |
| Current - Startup: | 200µA |
| Base Part Number: | LX156* |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply LX1563IM, use the request quote form to request LX1563IM pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number LX1563IM.The price and lead time for LX1563IM depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# LX1563IM.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

