LX1562IM
Micrel / Microchip Technology
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LX1562IM with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy LX1562IM with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | LX1562IM |
|---|---|
| Manufacturer | Microchip |
| Description | IC Pfc Ctrlr Dcm 1.7MHZ 8DIP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.415 | $0.375 | $0.338 | $0.33 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply: | 11 V ~ 25 V |
|---|---|
| Supplier Device Package: | 8-DIP |
| Series: | - |
| Packaging: | Tube |
| Package / Case: | 8-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Other Names: | LX1562IMR LX1562IMR-ND |
| Operating Temperature: | 0°C ~ 100°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 2 (1 Year) |
| Mode: | Discontinuous Conduction (DCM) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Frequency - Switching: | 1.7MHz |
| Detailed Description: | PFC IC Discontinuous Conduction (DCM) 1.7MHz 8-DIP |
| Current - Startup: | 200µA |
| Base Part Number: | LX156* |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply LX1562IM, use the request quote form to request LX1562IM pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number LX1562IM.The price and lead time for LX1562IM depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# LX1562IM.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

