LWN2880-6ER
Bel
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LWN2880-6ER with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy LWN2880-6ER with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | LWN2880-6ER |
|---|---|
| Manufacturer | Bel |
| Description | POWER SUPPLY 2X 48V DIN RAIL |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free by exemption / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 20 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $417.794 | |||||
Specifications
Data sheet
| Weight: | 1400g |
|---|---|
| Voltage - Nominal: | 49.4V |
| Voltage - Input: | 85 ~ 264 VAC |
| Type: | Enclosed |
| Termination Style: | Terminal Block |
| Size / Dimension: | 4.47" L x 4.06" W x 5.43" H (113.60mm x 103.00mm x 138.00mm) |
| Series: | Melcher W |
| Power - Max: | 247W |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 60°C |
| Number of Cells: | 1 |
| Mounting Type: | DIN Rail |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free by exemption / RoHS Compliant |
| Features: | LED Indicator |
| Detailed Description: | Enclosed Battery Charger 49.4V 2.5A 48V |
| Charge Time: | - |
| Charge Current - Max: | 2.5A |
| Battery Chemistry: | Lead Acid |
| Battery Cell Size: | 48V |
| Approvals: | cCSAus, CE, cULus, NEMKO |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply LWN2880-6ER, use the request quote form to request LWN2880-6ER pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number LWN2880-6ER.The price and lead time for LWN2880-6ER depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# LWN2880-6ER.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

