LWN1140-6EM1G
Bel
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LWN1140-6EM1G with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy LWN1140-6EM1G with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | LWN1140-6EM1G |
|---|---|
| Manufacturer | Bel |
| Description | DIN RAIL FLOAT CHARGER 250W 12V |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $403.245 | |||||
Specifications
Data sheet
| Weight: | 1400g |
|---|---|
| Voltage - Nominal: | 13.8V |
| Voltage - Input: | 85 ~ 264 VAC |
| Type: | Enclosed |
| Termination Style: | Terminal Block |
| Size / Dimension: | 4.47" L x 4.06" W x 5.43" H (113.60mm x 103.00mm x 138.00mm) |
| Series: | Melcher W |
| Power - Max: | 194W |
| Other Names: | 179-2471 LWN11406EM1G |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 60°C |
| Number of Cells: | 1 |
| Mounting Type: | DIN Rail |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Features: | LED Indicator |
| Detailed Description: | Enclosed Battery Charger 13.8V 14A 12V |
| Charge Time: | - |
| Charge Current - Max: | 14A |
| Battery Chemistry: | Lead Acid |
| Battery Cell Size: | 12V |
| Approvals: | cCSAus, CE, cULus, NEMKO |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply LWN1140-6EM1G, use the request quote form to request LWN1140-6EM1G pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number LWN1140-6EM1G.The price and lead time for LWN1140-6EM1G depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# LWN1140-6EM1G.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
