LW3125-L4CF-A
NKK Switches
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LW3125-L4CF-A with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. LW3125-L4CF-A
Manufacturer NKK Switches
Description SWITCH ROCKER DPDT 10A 125V
(In US Dollars)
1 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:30V
Voltage Rating - AC:125V
Termination Style:Solder Lug
Switch Function:On-Mom
Series:LW
Panel Cutout Dimensions:Rectangular - 32.00mm x 19.80mm
Packaging:Bulk
Other Names:LW3125-L4CF-A-RO
LW3125-L4CF-A-RO-ND
Operating Temperature:-20°C ~ 50°C
Mounting Type:Panel Mount, Snap-In
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Mechanical Life:30,000 Cycles
Manufacturer Standard Lead Time:16 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Ingress Protection:-
Illumination Voltage (Nominal):28 VAC
Illumination Type, Color:Incandescent, Red/Green
Features:-
Electrical Life:10,000 Cycles
Detailed Description:Rocker Switch DPDT 10A (AC), 6A (DC) 125V Panel Mount, Snap-In
Current Rating:10A (AC), 6A (DC)