LVR03R0150FE70
Dale / Vishay
LVR03R0150FE70
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LVR03R0150FE70 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. LVR03R0150FE70
Manufacturer Dale / Vishay
Description RES 0.015 OHM 1% 3W AXIAL WW
(In US Dollars)
1000 pcs2000 pcs5000 pcs10000 pcs
Data sheet
Tolerance:±1%
Temperature Coefficient:±350ppm/°C
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.205" Dia x 0.560" L (5.21mm x 14.22mm)
Series:LVR
Resistance:15 mOhms
Power (Watts):3W
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:Axial
Operating Temperature:-65°C ~ 275°C
Number of Terminations:2
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):-
Features:Current Sense, Moisture Resistant
Failure Rate:-
Detailed Description:15 mOhms ±1% 3W Through Hole Resistor Axial Current Sense, Moisture Resistant Wirewound