LVR01R0250FE70
Dale / Vishay
LVR01R0250FE70
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LVR01R0250FE70 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. LVR01R0250FE70
Manufacturer Dale / Vishay
Description RES 0.025 OHM 1% 1W AXIAL WW
(In US Dollars)
1000 pcs2000 pcs5000 pcs10000 pcs
Data sheet
Tolerance:±1%
Temperature Coefficient:±400ppm/°C
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.115" Dia x 0.427" L (2.92mm x 10.85mm)
Series:LVR
Resistance:25 mOhms
Power (Watts):1W
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:Axial
Operating Temperature:-65°C ~ 175°C
Number of Terminations:2
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:8 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):-
Features:Current Sense, Moisture Resistant
Failure Rate:-
Detailed Description:25 mOhms ±1% 1W Through Hole Resistor Axial Current Sense, Moisture Resistant Wirewound