LVE-45-150-R-01-10-S
Alliance Sensors Group a div of HG Schaevitz LLC
LVE-45-150-R-01-10-S
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LVE-45-150-R-01-10-S with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. LVE-45-150-R-01-10-S
Manufacturer Alliance Sensors Group a div of HG Schaevitz LLC
Description SENSOR LINEAR 152.4MM CONNECTOR
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 5 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs5 pcs10 pcs
Data sheet
Voltage - Supply:0 V ~ 10 V
Termination Style:Connector
Technology:LVIT (Linear Variable Inductance Transducer)
Supplier Device Package:-
Series:LV-45
Rotation Angle - Electrical, Mechanical:-
Resistance Tolerance:-
Packaging:Tube
Package / Case:Cylinder
Output Signal:-
Output:0 V ~ 10 V
Other Names:1817-1053
Operating Temperature:-20°C ~ 85°C
Mounting Type:Chassis Mount
Manufacturer Standard Lead Time:3 Weeks
Linearity:±0.15%
Linear Range:0 ~ 152.40mm (0 ~ 6.00")