LTW-M140SZS40
Lite-On, Inc.
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LTW-M140SZS40 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy LTW-M140SZS40 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | LTW-M140SZS40 |
|---|---|
| Manufacturer | Lite-On, Inc. |
| Description | LED NEUTRAL WHT 3500K-4500K 2SMD |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 2000 pcs | 6000 pcs | 10000 pcs | 50000 pcs | 100000 pcs |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.055 | $0.048 | $0.043 | $0.035 | $0.032 | |
Specifications
Data sheet
| Voltage - Forward (Vf) (Typ): | 3.2V |
|---|---|
| Viewing Angle: | 120° |
| Thermal Resistance of Package: | - |
| Supplier Device Package: | - |
| Size / Dimension: | 0.106" L x 0.055" W (2.70mm x 1.40mm) |
| Series: | - |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | 2-SMD, Flat Lead |
| Other Names: | 160-2240-2 LTW-M140SZS40-ND |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 12 Weeks |
| Lumens/Watt @ Current - Test: | 109 lm/W |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Height - Seated (Max): | 0.035" (0.90mm) |
| Flux @ 85°C, Current - Test: | - |
| Flux @ 25°C, Current - Test: | 7 lm (5 lm ~ 8 lm) |
| Detailed Description: | LED Lighting - White, Neutral 3500K ~ 4500K 3.2V 20mA 120° 2-SMD, Flat Lead |
| Current - Test: | 20mA |
| Current - Max: | 30mA |
| Color: | White, Neutral |
| CRI (Color Rendering Index): | 77 |
| CCT (K): | 3500K ~ 4500K |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply LTW-M140SZS40, use the request quote form to request LTW-M140SZS40 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number LTW-M140SZS40.The price and lead time for LTW-M140SZS40 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# LTW-M140SZS40.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

