LTW-M140SZS40
Lite-On, Inc.
LTW-M140SZS40
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LTW-M140SZS40 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. LTW-M140SZS40
Manufacturer Lite-On, Inc.
Description LED NEUTRAL WHT 3500K-4500K 2SMD
(In US Dollars)
2000 pcs6000 pcs10000 pcs50000 pcs100000 pcs
Data sheet
Voltage - Forward (Vf) (Typ):3.2V
Viewing Angle:120°
Thermal Resistance of Package:-
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.106" L x 0.055" W (2.70mm x 1.40mm)
Series:-
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:2-SMD, Flat Lead
Other Names:160-2240-2
LTW-M140SZS40-ND
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):3 (168 Hours)
Manufacturer Standard Lead Time:12 Weeks
Lumens/Watt @ Current - Test:109 lm/W
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.035" (0.90mm)
Flux @ 85°C, Current - Test:-
Flux @ 25°C, Current - Test:7 lm (5 lm ~ 8 lm)
Detailed Description:LED Lighting - White, Neutral 3500K ~ 4500K 3.2V 20mA 120° 2-SMD, Flat Lead
Current - Test:20mA
Current - Max:30mA