LTW-4EMFDNJ2
Lite-On, Inc.
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LTW-4EMFDNJ2 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy LTW-4EMFDNJ2 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | LTW-4EMFDNJ2 |
|---|---|
| Manufacturer | Lite-On, Inc. |
| Description | LED ORG/WHITE DIFF SQU LED T/H |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 8000 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $0.144 | |||||
Specifications
Data sheet
| Wavelength - Peak: | - |
|---|---|
| Wavelength - Dominant: | 605nm |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ): | 2V Orange, 3.2V White |
| Viewing Angle: | 130°, 120° |
| Supplier Device Package: | Square Type LED |
| Size / Dimension: | - |
| Series: | - |
| Packaging: | Bulk |
| Package / Case: | Radial |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Millicandela Rating: | 110mcd Orange, 520mcd White |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 12 Weeks |
| Lens Transparency: | Diffused |
| Lens Style/Size: | Rectangle with Flat Top, 4.00mm x 2.00mm |
| Lens Color: | White |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Height (Max): | 5.20mm |
| Features: | - |
| Detailed Description: | Orange, White 605nm LED Indication - Discrete 2V Orange, 3.2V White Radial |
| Current - Test: | 20mA Orange, 20mA White |
| Configuration: | Bidirectional |
| Color: | Orange, White |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply LTW-4EMFDNJ2, use the request quote form to request LTW-4EMFDNJ2 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number LTW-4EMFDNJ2.The price and lead time for LTW-4EMFDNJ2 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# LTW-4EMFDNJ2.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

