LTST-E682KRKGWT
Lite-On, Inc.
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LTST-E682KRKGWT with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy LTST-E682KRKGWT with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | LTST-E682KRKGWT |
|---|---|
| Manufacturer | Lite-On |
| Description | Green, Red 571nm Green, 631nm Red LED Indication Discrete 2.1V Green, 2.1V Red 4-PLCC |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.128 | $0.115 | $0.104 | $0.102 | ||
Specifications
Data sheet
| Wavelength - Peak: | 574nm Green, 639nm Red |
|---|---|
| Wavelength - Dominant: | 571nm Green, 631nm Red |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ): | 2.1V Green, 2.1V Red |
| Viewing Angle: | 120° |
| Supplier Device Package: | 4-PLCC |
| Size / Dimension: | 3.20mm L x 2.80mm W |
| Series: | - |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | 4-PLCC |
| Other Names: | 160-2215-2 LTST-E682KRKGWT-ND |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Millicandela Rating: | 147.5mcd Green, 196mcd Red |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 12 Weeks |
| Lens Transparency: | Diffused |
| Lens Style/Size: | Round with Flat Top |
| Lens Color: | - |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Height (Max): | - |
| Features: | - |
| Detailed Description: | Green, Red 571nm Green, 631nm Red LED Indication - Discrete 2.1V Green, 2.1V Red 4-PLCC |
| Current - Test: | 20mA Green, 20mA Red |
| Configuration: | Independent |
| Color: | Green, Red |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply LTST-E682KRKGWT, use the request quote form to request LTST-E682KRKGWT pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number LTST-E682KRKGWT.The price and lead time for LTST-E682KRKGWT depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# LTST-E682KRKGWT.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

