LTST-C235KGKFKT-5A
Lite-On, Inc.
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LTST-C235KGKFKT-5A with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy LTST-C235KGKFKT-5A with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | LTST-C235KGKFKT-5A |
|---|---|
| Manufacturer | Lite-On, Inc. |
| Description | LED GREEN/ORANGE CLEAR CHIP SMD |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 6000 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $0.091 | |||||
Specifications
Data sheet
| Wavelength - Peak: | 574nm Green, 611nm Orange |
|---|---|
| Wavelength - Dominant: | 571nm Green, 605nm Orange |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ): | 1.9V Green, 1.9V Orange |
| Viewing Angle: | 130° |
| Supplier Device Package: | Chip LED |
| Size / Dimension: | 3.20mm L x 1.60mm W |
| Series: | - |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | 1206 (3216 Metric) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Millicandela Rating: | 16.25mcd Green, 41.1mcd Orange |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 12 Weeks |
| Lens Transparency: | Clear |
| Lens Style/Size: | Rectangle with Flat Top, 1.50mm x 1.60mm |
| Lens Color: | Colorless |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Height (Max): | 1.10mm |
| Features: | - |
| Detailed Description: | Green, Orange 571nm Green, 605nm Orange LED Indication - Discrete 1.9V Green, 1.9V Orange 1206 (3216 Metric) |
| Current - Test: | 5mA Green, 5mA Orange |
| Configuration: | Independent |
| Color: | Green, Orange |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply LTST-C235KGKFKT-5A, use the request quote form to request LTST-C235KGKFKT-5A pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number LTST-C235KGKFKT-5A.The price and lead time for LTST-C235KGKFKT-5A depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# LTST-C235KGKFKT-5A.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

