LTST-C193TGKT-5A
Lite-On, Inc.
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LTST-C193TGKT-5A with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy LTST-C193TGKT-5A with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | LTST-C193TGKT-5A |
|---|---|
| Manufacturer | Lite-On |
| Description | Green 1.6 x 0.8 x 0.8 mm 280 mcd 3.1 V Water Clear Ultra Bright InGaN Chip LED |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.14 | $0.126 | $0.114 | $0.111 | ||
Specifications
Data sheet
| Wavelength - Peak: | 525nm |
|---|---|
| Wavelength - Dominant: | 528nm |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ): | 2.8V |
| Viewing Angle: | 130° |
| Supplier Device Package: | Chip LED |
| Size / Dimension: | 1.60mm L x 0.80mm W |
| Series: | - |
| Packaging: | Original-Reel® |
| Package / Case: | 0603 (1608 Metric) |
| Other Names: | 160-1832-6 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 2A (4 Weeks) |
| Millicandela Rating: | 154mcd |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 12 Weeks |
| Lens Transparency: | Clear |
| Lens Style/Size: | Rectangle with Flat Top, 1.15mm x 0.80mm |
| Lens Color: | Colorless |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Height (Max): | 0.45mm |
| Features: | - |
| Detailed Description: | Green 528nm LED Indication - Discrete 2.8V 0603 (1608 Metric) |
| Current - Test: | 5mA |
| Configuration: | Standard |
| Color: | Green |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply LTST-C193TGKT-5A, use the request quote form to request LTST-C193TGKT-5A pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number LTST-C193TGKT-5A.The price and lead time for LTST-C193TGKT-5A depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# LTST-C193TGKT-5A.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
