LTST-020ZBL
Lite-On, Inc.
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LTST-020ZBL with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. LTST-020ZBL
Manufacturer Lite-On, Inc.
Description LED BLUE CLEAR SMD R/A
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Wavelength - Peak:468nm
Wavelength - Dominant:465nm
Voltage - Forward (Vf) (Typ):3.2V
Viewing Angle:110°
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:3.80mm L x 1.20mm W
Series:-
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:2-SMD, No Lead
Other Names:160-1873-2
LTST-020ZBL-ND
Q6547581
Mounting Type:Surface Mount, Right Angle
Moisture Sensitivity Level (MSL):3 (168 Hours)
Millicandela Rating:315mcd
Lens Transparency:Clear
Lens Style/Size:Rectangle with Flat Top
Lens Color:Colorless
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height (Max):0.60mm
Features:-
Detailed Description:Blue 465nm LED Indication - Discrete 3.2V 2-SMD, No Lead
Current - Test:20mA