LTS-6980HR
Lite-On, Inc.
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LTS-6980HR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy LTS-6980HR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | LTS-6980HR |
|---|---|
| Manufacturer | Lite-On, Inc. |
| Description | DISPLAY 1DGT HER 0.56" CC |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 40 pcs | 120 pcs | 280 pcs |
|---|---|---|---|---|---|
| $1.82 | $1.614 | $1.198 | $1.041 | $0.937 | |
| 520 pcs | 1000 pcs | 2520 pcs | 5000 pcs | ||
| $0.833 | $0.716 | $0.677 | $0.651 | ||
Specifications
Data sheet
| Wavelength - Peak: | 635nm |
|---|---|
| Voltage - Forward (Vf) (Typ): | 2V |
| Size / Dimension: | 0.750" H x 0.496" W x 0.315" D (19.05mm x 12.60mm x 8.00mm) |
| Series: | - |
| Power Dissipation (Max): | 75mW |
| Packaging: | Tube |
| Package / Case: | 10-DIP (0.600", 15.24mm) |
| Other Names: | 160-2016-5 LTS-6980HR-ND LTS6980HR |
| Number of Characters: | 1 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Millicandela Rating: | 2.4mcd |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 12 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Display Type: | 7-Segment |
| Digit/Alpha Size: | 0.56" (14.22mm) |
| Detailed Description: | Character LED Display Module Red 7-Segment 1 Character Common Cathode 2V 20mA 0.750" H x 0.496" W x 0.315" D (19.05mm x 12.60mm x 8.00mm) 10-DIP (0.600", 15.24mm) |
| Current - Test: | 20mA |
| Common Pin: | Common Cathode |
| Color: | Red |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply LTS-6980HR, use the request quote form to request LTS-6980HR pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number LTS-6980HR.The price and lead time for LTS-6980HR depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# LTS-6980HR.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

