LTS-30801HRB
Lite-On, Inc.
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LTS-30801HRB with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy LTS-30801HRB with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | LTS-30801HRB |
|---|---|
| Manufacturer | Lite-On, Inc. |
| Description | LED 7-SEG 3" 1DGT HI-EFF RED CA |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $18.51 | |||||
Specifications
Data sheet
| Wavelength - Peak: | 635nm |
|---|---|
| Voltage - Forward (Vf) (Typ): | 12V |
| Size / Dimension: | 4.331" H x 2.756" W x 0.512" D (110.00mm x 70.00mm x 13.00mm) |
| Series: | - |
| Power Dissipation (Max): | 650mW |
| Packaging: | Tube |
| Package / Case: | 10-DIP (3.150", 80.00mm) |
| Other Names: | 160-1018 LT1018 LTS30801HRB |
| Number of Characters: | 1 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Millicandela Rating: | 30mcd |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Display Type: | 7-Segment |
| Digit/Alpha Size: | 3.00" (76.20mm) |
| Detailed Description: | Character LED Display Module Red 7-Segment 1 Character Common Anode 12V 40mA 4.331" H x 2.756" W x 0.512" D (110.00mm x 70.00mm x 13.00mm) 10-DIP (3.150", 80.00mm) |
| Current - Test: | 40mA |
| Common Pin: | Common Anode |
| Color: | Red |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply LTS-30801HRB, use the request quote form to request LTS-30801HRB pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number LTS-30801HRB.The price and lead time for LTS-30801HRB depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# LTS-30801HRB.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

