LTR10EVHJL1R0
LAPIS Semiconductor
LTR10EVHJL1R0
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LTR10EVHJL1R0 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. LTR10EVHJL1R0
Manufacturer LAPIS Semiconductor
Description RES SMD 1 OHM 1/2W 0805 WIDE
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs100 pcs1000 pcs2500 pcs
Data sheet
Tolerance:±5%
Temperature Coefficient:±150ppm/°C
Supplier Device Package:0805
Size / Dimension:0.047" L x 0.079" W (1.20mm x 2.00mm)
Series:LTR
Resistance:1 Ohms
Power (Watts):0.5W, 1/2W
Packaging:Cut Tape (CT)
Package / Case:Wide 0805 (2012 Metric), 0508
Other Names:RHM1.0BTCT
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Number of Terminations:2
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:10 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.026" (0.65mm)
Features:Automotive AEC-Q200, Current Sense
Failure Rate:-
Detailed Description:1 Ohms ±5% 0.5W, 1/2W Chip Resistor Wide 0805 (2012 Metric), 0508 Automotive AEC-Q200, Current Sense Thick Film