LTP-757KY
Lite-On, Inc.
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LTP-757KY with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy LTP-757KY with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | LTP-757KY |
|---|---|
| Manufacturer | Lite-On, Inc. |
| Description | LED MATRIX 5X7 0.7" AMBER-YELLOW |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 28 pcs | 112 pcs | 252 pcs |
|---|---|---|---|---|---|
| $4.58 | $3.813 | $3.203 | $2.745 | $2.44 | |
| 504 pcs | 1008 pcs | 2520 pcs | 5012 pcs | ||
| $2.211 | $2.028 | $1.944 | $1.906 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Forward (Vf) (Typ): | 2.05V |
|---|---|
| Size / Dimension: | 0.50" L x 0.70" W x 0.25" H (12.66mm x 17.74mm x 6.30mm) |
| Series: | - |
| Other Names: | 160-1557-5 LTP757KY |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Millicandela Rating: | 3.4mcd |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 12 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Internal Connection: | Common Anode Row, Common Cathode Column |
| Interface: | - |
| Detailed Description: | Dot Matrix Display Module 5 x 7 Common Anode Row, Common Cathode Column Amber-Yellow 2.05V 0.50" L x 0.70" W x 0.25" H (12.66mm x 17.74mm x 6.30mm) |
| Configuration: | 5 x 7 |
| Color: | Amber-Yellow |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply LTP-757KY, use the request quote form to request LTP-757KY pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number LTP-757KY.The price and lead time for LTP-757KY depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# LTP-757KY.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation


