LTL915TGKS
Lite-On, Inc.
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LTL915TGKS with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy LTL915TGKS with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | LTL915TGKS |
|---|---|
| Manufacturer | Lite-On, Inc. |
| Description | LED GREEN CLEAR T/H |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Wavelength - Peak: | 518nm |
|---|---|
| Wavelength - Dominant: | 525nm |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ): | 4V |
| Viewing Angle: | 120° |
| Supplier Device Package: | - |
| Size / Dimension: | 7.62mm L x 7.62mm W |
| Series: | - |
| Packaging: | Tube |
| Package / Case: | 4-DIP (0.200", 5.08mm) |
| Other Names: | 160-1642 |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Millicandela Rating: | 0.3mcd |
| Lens Transparency: | Clear |
| Lens Style/Size: | Square with Flat Top, 7.62mm |
| Lens Color: | Colorless |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Height (Max): | 4.90mm |
| Features: | - |
| Detailed Description: | Green 525nm LED Indication - Discrete 4V 4-DIP (0.200", 5.08mm) |
| Current - Test: | 50mA |
| Configuration: | Standard |
| Color: | Green |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply LTL915TGKS, use the request quote form to request LTL915TGKS pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number LTL915TGKS.The price and lead time for LTL915TGKS depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# LTL915TGKS.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

