LTL5H3CGS7
Lite-On, Inc.
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LTL5H3CGS7 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy LTL5H3CGS7 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | LTL5H3CGS7 |
|---|---|
| Manufacturer | Lite-On, Inc. |
| Description | LED GREEN DIFFUSED 5MM OVAL T/H |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 5000 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $0.718 | |||||
Specifications
Data sheet
| Wavelength - Peak: | 518nm |
|---|---|
| Wavelength - Dominant: | 527nm |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ): | 3.8V |
| Viewing Angle: | 110°, 50° |
| Supplier Device Package: | 5mm Oval |
| Size / Dimension: | - |
| Series: | - |
| Packaging: | Bulk |
| Package / Case: | Radial |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Millicandela Rating: | 1450mcd |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 12 Weeks |
| Lens Transparency: | Diffused |
| Lens Style/Size: | Oval with Domed Top, 5.20mm x 3.80mm |
| Lens Color: | Green |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Height (Max): | 11.10mm |
| Features: | - |
| Detailed Description: | Green 527nm LED Indication - Discrete 3.8V Radial |
| Current - Test: | 20mA |
| Configuration: | Standard |
| Color: | Green |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply LTL5H3CGS7, use the request quote form to request LTL5H3CGS7 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number LTL5H3CGS7.The price and lead time for LTL5H3CGS7 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# LTL5H3CGS7.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

