LTL1CHKSKNN
Lite-On, Inc.
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LTL1CHKSKNN with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy LTL1CHKSKNN with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | LTL1CHKSKNN |
|---|---|
| Manufacturer | Lite-On |
| Description | Yellow 3 mm Min 140mcd Typ 320mcd 45 Clear Through Hole LED |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.064 | $0.058 | $0.052 | $0.051 | ||
Specifications
Data sheet
| Wavelength - Peak: | 591nm |
|---|---|
| Wavelength - Dominant: | 590nm |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ): | 2.05V |
| Viewing Angle: | 45° |
| Supplier Device Package: | T-1 |
| Size / Dimension: | - |
| Series: | - |
| Packaging: | Bulk |
| Package / Case: | Radial |
| Other Names: | 160-1662 |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Millicandela Rating: | 320mcd |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 12 Weeks |
| Lens Transparency: | Clear |
| Lens Style/Size: | Round with Domed Top, 3.10mm |
| Lens Color: | Colorless |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Height (Max): | 5.20mm |
| Features: | - |
| Detailed Description: | Yellow 590nm LED Indication - Discrete 2.05V Radial |
| Current - Test: | 20mA |
| Configuration: | Standard |
| Color: | Yellow |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply LTL1CHKSKNN, use the request quote form to request LTL1CHKSKNN pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number LTL1CHKSKNN.The price and lead time for LTL1CHKSKNN depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# LTL1CHKSKNN.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

