LTL1BEKVJNN
Lite-On, Inc.
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LTL1BEKVJNN with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy LTL1BEKVJNN with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | LTL1BEKVJNN |
|---|---|
| Manufacturer | Lite-On |
| Description | LED Bi-Color Green/Red 575nm/639nm 3-Pin |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.104 | $0.094 | $0.085 | $0.083 | ||
Specifications
Data sheet
| Wavelength - Peak: | 575nm Green, 639nm Red |
|---|---|
| Wavelength - Dominant: | 572nm Green, 631nm Red |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ): | 2.1V Green, 2V Red |
| Viewing Angle: | 45° |
| Supplier Device Package: | - |
| Size / Dimension: | - |
| Series: | - |
| Packaging: | Bulk |
| Package / Case: | Radial - 3 Leads |
| Other Names: | 160-1939 LTL1BEKVJNN-ND |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Millicandela Rating: | 110mcd Green, 110mcd Red |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 12 Weeks |
| Lens Transparency: | Diffused |
| Lens Style/Size: | Round with Domed Top, 3.00mm |
| Lens Color: | White |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Height (Max): | 5.15mm |
| Features: | - |
| Detailed Description: | Green, Red 572nm Green, 631nm Red LED Indication - Discrete 2.1V Green, 2V Red Radial - 3 Leads |
| Current - Test: | 20mA Green, 20mA Red |
| Configuration: | Common Cathode |
| Color: | Green, Red |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply LTL1BEKVJNN, use the request quote form to request LTL1BEKVJNN pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number LTL1BEKVJNN.The price and lead time for LTL1BEKVJNN depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# LTL1BEKVJNN.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

