LTL-57173HR
Lite-On, Inc.
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LTL-57173HR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy LTL-57173HR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | LTL-57173HR |
|---|---|
| Manufacturer | Lite-On, Inc. |
| Description | LED LIGHT BAR RECT 1X1 HE RED |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 36 pcs | 108 pcs | 252 pcs |
|---|---|---|---|---|---|
| $1.07 | $0.831 | $0.689 | $0.594 | $0.523 | |
| 504 pcs | 1008 pcs | 2520 pcs | 5004 pcs | ||
| $0.451 | $0.356 | $0.333 | $0.321 | ||
Specifications
Data sheet
| Wavelength - Peak: | 635nm |
|---|---|
| Voltage Rating: | 2V |
| Viewing Angle: | - |
| Series: | - |
| Packaging: | Tube |
| Other Names: | 160-1896-5 LTL-57173HR * LTL-57173HR-ND LTL57173HR |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Millicandela Rating: | 4.2mcd |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 12 Weeks |
| Lens Type: | - |
| Lens Style/Size: | Rectangle with Flat Top, 12.70mm x 6.35mm |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | LED Circuit Board Indicator Bar - Single, DIP Red 2V 25mA Rectangle with Flat Top, 12.70mm x 6.35mm Through Hole |
| Current: | 25mA |
| Configuration: | Bar - Single, DIP |
| Color: | Red |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply LTL-57173HR, use the request quote form to request LTL-57173HR pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number LTL-57173HR.The price and lead time for LTL-57173HR depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# LTL-57173HR.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

