LTL-553-11
Lite-On, Inc.
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LTL-553-11 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy LTL-553-11 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | LTL-553-11 |
|---|---|
| Manufacturer | Lite-On, Inc. |
| Description | LED 5MM YELLOW TH |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 25 pcs | 100 pcs | 250 pcs |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.42 | $0.303 | $0.247 | $0.198 | $0.167 | |
| 500 pcs | 1000 pcs | 2500 pcs | 5000 pcs | ||
| $0.142 | $0.111 | $0.102 | $0.093 | ||
Specifications
Data sheet
| Wavelength - Peak: | 585nm |
|---|---|
| Voltage Rating: | 1.8V |
| Viewing Angle: | 60° |
| Series: | - |
| Packaging: | Bulk |
| Other Names: | 160-1978 LTL-553-11-ND LTL55311 |
| Mounting Type: | Through Hole, Right Angle |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Millicandela Rating: | 3.7mcd |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 12 Weeks |
| Lens Type: | Diffused, Tinted |
| Lens Style/Size: | Round with Domed Top, 4.80mm |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | LED Circuit Board Indicator Single Yellow Diffused, Tinted 1.8V 30mA Round with Domed Top, 4.80mm Through Hole, Right Angle |
| Current: | 30mA |
| Configuration: | Single |
| Color: | Yellow |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply LTL-553-11, use the request quote form to request LTL-553-11 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number LTL-553-11.The price and lead time for LTL-553-11 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# LTL-553-11.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

