LTL-30EHJH96
Lite-On, Inc.
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LTL-30EHJH96 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy LTL-30EHJH96 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | LTL-30EHJH96 |
|---|---|
| Manufacturer | Lite-On, Inc. |
| Description | LED GREEN/ORANGE-RED DIFFUSED |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 7200 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $0.165 | |||||
Specifications
Data sheet
| Wavelength - Peak: | 565nm Green, 630nm Orange-Red |
|---|---|
| Wavelength - Dominant: | 572nm Green, 625nm Orange-Red |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ): | 2.1V Green, 2V Orange-Red |
| Viewing Angle: | 30° |
| Supplier Device Package: | - |
| Size / Dimension: | 7.500" L x 7.500" W (190.50mm x 190.50mm) |
| Series: | - |
| Packaging: | Tray |
| Mounting Type: | Through Hole, Right Angle |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Millicandela Rating: | 29mcd Green, 40mcd Orange-Red |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 12 Weeks |
| Lens Transparency: | Diffused |
| Lens Style/Size: | Round with Domed Top, 5.00mm |
| Lens Color: | White |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Height (Max): | 7.85mm |
| Features: | - |
| Detailed Description: | Green, Orange-Red 572nm Green, 625nm Orange-Red LED Indication - Discrete 2.1V Green, 2V Orange-Red |
| Current - Test: | 20mA Green, 20mA Orange-Red |
| Configuration: | Common Cathode |
| Color: | Green, Orange-Red |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply LTL-30EHJH96, use the request quote form to request LTL-30EHJH96 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number LTL-30EHJH96.The price and lead time for LTL-30EHJH96 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# LTL-30EHJH96.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

