LTL-1BEHJ
Lite-On, Inc.
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LTL-1BEHJ with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy LTL-1BEHJ with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | LTL-1BEHJ |
|---|---|
| Manufacturer | Lite-On, Inc. |
| Description | LED CBI 3MM RED-ORN/GREEN DIFF |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 25 pcs | 100 pcs | 250 pcs |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.45 | $0.319 | $0.277 | $0.213 | $0.173 | |
| 500 pcs | 1000 pcs | 2500 pcs | 5000 pcs | ||
| $0.128 | $0.106 | $0.096 | $0.09 | ||
Specifications
Data sheet
| Wavelength - Peak: | 565nm, 630nm |
|---|---|
| Voltage Rating: | 2.1V Green, 2.1V Red |
| Viewing Angle: | 75° |
| Series: | - |
| Packaging: | Bulk |
| Other Names: | 160-1938 LTL-1BEHJ-ND LTL1BEHJ |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Millicandela Rating: | 19mcd Green, 19mcd Red |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 12 Weeks |
| Lens Type: | Diffused, White |
| Lens Style/Size: | Round with Domed Top, 3mm (T-1) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | LED Circuit Board Indicator Single Green, Red Diffused, White 2.1V Green, 2.1V Red 30mA Green, 30mA Red Round with Domed Top, 3mm (T-1) Through Hole |
| Current: | 30mA Green, 30mA Red |
| Configuration: | Single |
| Color: | Green, Red |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply LTL-1BEHJ, use the request quote form to request LTL-1BEHJ pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number LTL-1BEHJ.The price and lead time for LTL-1BEHJ depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# LTL-1BEHJ.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

