LTH5MM12VFR4600
VCC (Visual Communications Company)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LTH5MM12VFR4600 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy LTH5MM12VFR4600 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | LTH5MM12VFR4600 |
|---|---|
| Manufacturer | Visual Communications Company - VCC |
| Description | LED BLUE CLEAR 5MM THRU HOLE |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 25 pcs | 100 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.93 | $0.752 | $0.578 | $0.52 | ||
| 250 pcs | 500 pcs | 1000 pcs | 2500 pcs | ||
| $0.463 | $0.393 | $0.324 | $0.308 | ||
Specifications
Data sheet
| Wavelength - Peak: | 2000mcd |
|---|---|
| Wavelength - Dominant: | Clear |
| Voltage - Breakdown: | T-1 3/4 (5mm) |
| Size / Dimension: | - |
| Series: | LTH5MM12V |
| RoHS Status: | Bulk |
| Polarization: | Radial |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 2 (1 Year) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 6 Weeks |
| Manufacturer Part Number: | LTH5MM12VFR4600 |
| MSCP (Mean Spherical Candle Power): | 20° |
| Lens Transparency: | Colorless |
| Internal Connection: | 470nm |
| Height (Max): | 9.95mm |
| Features: | - |
| Expanded Description: | Blue 467nm LED Indication - Discrete 12V Radial |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On): | 12mA |
| Description: | LED BLUE CLEAR 5MM THRU HOLE |
| Current - DC Forward (If) (Max): | 12V |
| Color: | Blue |
| CCT (K): | 467nm |
| Bulb: | Round with Domed Top, 5mm (T-1 3/4) |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply LTH5MM12VFR4600, use the request quote form to request LTH5MM12VFR4600 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number LTH5MM12VFR4600.The price and lead time for LTH5MM12VFR4600 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# LTH5MM12VFR4600.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

