LTD-4830CTB-P
Lite-On, Inc.
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LTD-4830CTB-P with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy LTD-4830CTB-P with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | LTD-4830CTB-P |
|---|---|
| Manufacturer | Lite-On, Inc. |
| Description | DISPLAY 7SEG 0.39'' 2DIGIT BLUE |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 550 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $1.559 | |||||
Specifications
Data sheet
| Wavelength - Peak: | 468nm |
|---|---|
| Voltage - Forward (Vf) (Typ): | 3.3V |
| Size / Dimension: | 0.591" H x 0.783" W x 0.148" D (15.00mm x 19.90mm x 3.75mm) |
| Series: | - |
| Power Dissipation (Max): | 70mW |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | 2-SMD, No Lead |
| Other Names: | 160-2188-2 |
| Number of Characters: | 2 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Millicandela Rating: | 7mcd |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 12 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Display Type: | 7-Segment |
| Digit/Alpha Size: | 0.39" (10.00mm) |
| Detailed Description: | Character LED Display Module Blue 7-Segment 2 Character Common Anode 3.3V 20mA 0.591" H x 0.783" W x 0.148" D (15.00mm x 19.90mm x 3.75mm) 2-SMD, No Lead |
| Current - Test: | 20mA |
| Common Pin: | Common Anode |
| Color: | Blue |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply LTD-4830CTB-P, use the request quote form to request LTD-4830CTB-P pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number LTD-4830CTB-P.The price and lead time for LTD-4830CTB-P depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# LTD-4830CTB-P.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

