LTC4442EMS8E-1#PBF
Linear Technology / Analog Devices
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LTC4442EMS8E-1#PBF with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy LTC4442EMS8E-1#PBF with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | LTC4442EMS8E-1#PBF |
|---|---|
| Manufacturer | Linear Technology |
| Description | IC DRVR NCH MOSFET 8-MSOP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 25 pcs | 100 pcs | ||
|---|---|---|---|---|---|
| $2.51 | $1.79 | $1.47 | |||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Breakdown: | 8-MSOP-EP |
|---|---|
| Shell Style: | 6 V ~ 9.5 V |
| Series: | - |
| RoHS Status: | Tube |
| Rise / Fall Time (Typ): | 2.4A, 2.4A |
| Polarization: | 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) Exposed Pad |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Number of Drivers: | Half-Bridge |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 6 Weeks |
| Manufacturer Part Number: | LTC4442EMS8E-1#PBF |
| Logic Voltage - VIL, VIH: | N-Channel MOSFET |
| Input Type: | Non-Inverting |
| High Side Voltage - Max (Bootstrap): | 12ns, 8ns |
| Gate Type: | 2 |
| Expanded Description: | Half-Bridge Gate Driver IC Non-Inverting 8-MSOP-EP |
| Description: | IC DRVR NCH MOSFET 8-MSOP |
| Current - Peak Output (Source, Sink): | - |
| Current - Output (Max): | 42V |
| Channels per Circuit: | Synchronous |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply LTC4442EMS8E-1#PBF, use the request quote form to request LTC4442EMS8E-1#PBF pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number LTC4442EMS8E-1#PBF.The price and lead time for LTC4442EMS8E-1#PBF depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# LTC4442EMS8E-1#PBF.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
