LTC3621IDCB-23.3
Buy LTC3621IDCB-23.3 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. LTC3621IDCB-23.3
Manufacturer ADI (Analog Devices, Inc.)
Description IC POWER MANAGEMENT
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage - Output (Min/Fixed):3.3V
Voltage - Output (Max):-
Voltage - Input (Min):2.7V
Voltage - Input (Max):17V
Topology:Buck
Synchronous Rectifier:Yes
Supplier Device Package:6-DFN (2x3)
Series:-
Packaging:Tube
Package / Case:6-WFDFN Exposed Pad
Output Type:Fixed
Output Configuration:Positive
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TJ)
Number of Outputs:1
Mounting Type:Surface Mount
Function:Step-Down
Frequency - Switching:2.25MHz
Detailed Description:Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 3.3V 1 Output 1A 6-WFDFN Exposed Pad
Current - Output:1A