LTC-5623G
Lite-On, Inc.
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LTC-5623G with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy LTC-5623G with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | LTC-5623G |
|---|---|
| Manufacturer | Lite-On, Inc. |
| Description | LED 7-SEG 4DIGIT GRN 0.56" CA |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 30 pcs | 100 pcs | 250 pcs |
|---|---|---|---|---|---|
| $3.43 | $2.857 | $2.40 | $2.057 | $1.829 | |
| 500 pcs | 1000 pcs | 2500 pcs | 5000 pcs | ||
| $1.657 | $1.52 | $1.457 | $1.429 | ||
Specifications
Data sheet
| Wavelength - Peak: | 565nm |
|---|---|
| Voltage - Forward (Vf) (Typ): | 2.1V |
| Size / Dimension: | 0.748" H x 1.980" W x 0.315" D (19.00mm x 50.30mm x 8.00mm) |
| Series: | - |
| Power Dissipation (Max): | 75mW |
| Packaging: | Tube |
| Package / Case: | 12-DIP (0.600", 15.24mm) |
| Other Names: | 160-2243 LTC-5623G-ND |
| Number of Characters: | 4 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Millicandela Rating: | 2.4mcd |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 12 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Display Type: | 7-Segment |
| Digit/Alpha Size: | 0.56" (14.22mm) |
| Detailed Description: | Character LED Display Module Green 7-Segment 4 Character Common Anode 2.1V 20mA 0.748" H x 1.980" W x 0.315" D (19.00mm x 50.30mm x 8.00mm) 12-DIP (0.600", 15.24mm) |
| Current - Test: | 20mA |
| Common Pin: | Common Anode |
| Color: | Green |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply LTC-5623G, use the request quote form to request LTC-5623G pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number LTC-5623G.The price and lead time for LTC-5623G depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# LTC-5623G.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

