LT8616IFE#PBF
Analog Devices / Linear Technology
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LT8616IFE#PBF with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy LT8616IFE#PBF with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | LT8616IFE#PBF |
|---|---|
| Manufacturer | Analog Devices / Linear Technology |
| Description | LT8616 Dual 42V Synchronous Monolithic Step-Down Regulator with 6.5A Quiescent Current |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $9.78 | $8.828 | $7.963 | $7.79 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Start Up: | Buck |
|---|---|
| Voltage - Output (Max): | 0.79V |
| Voltage - Input (Max): | 42V |
| Voltage - Dropout (Typical): | 3.4V |
| Voltage - Breakdown: | 28-TSSOP-EP |
| Series: | - |
| RoHS Status: | Tube |
| Regulator Topology: | 1.5A, 2.5A |
| Polarization: | 28-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) Exposed Pad |
| Output Type: | Adjustable |
| Output Configuration: | 2 |
| Output: | Step-Down |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Number of DAC's: | 200kHz ~ 3MHz |
| Noise - 0.1Hz to 10Hz: | 41.8V |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 8 Weeks |
| Manufacturer Part Number: | LT8616IFE#PBF |
| Expanded Description: | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.79V 2 Output 1.5A, 2.5A 28-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) Exposed Pad |
| Description: | IC REG BUCK ADJ DL SYNC 28TSSOP |
| Contact Rating @ Voltage: | Positive |
| Clock Sync: | Yes |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply LT8616IFE#PBF, use the request quote form to request LT8616IFE#PBF pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number LT8616IFE#PBF.The price and lead time for LT8616IFE#PBF depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# LT8616IFE#PBF.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

