LT8610ABEMSE-3.3#PBF
ADI (Analog Devices, Inc.)
LT8610ABEMSE-3.3#PBF
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LT8610ABEMSE-3.3#PBF with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. LT8610ABEMSE-3.3#PBF
Manufacturer ADI (Analog Devices, Inc.)
Description IC REG BCK 3.3V 3.5A SYNC 16MSOP
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 68 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs25 pcs100 pcs
Data sheet
Voltage - Output (Min/Fixed):3.3V
Voltage - Output (Max):-
Voltage - Input (Min):3.4V
Voltage - Input (Max):42V
Topology:Buck
Synchronous Rectifier:Yes
Supplier Device Package:16-MSOP-EP
Series:-
Packaging:Tube
Package / Case:16-TFSOP (0.118", 3.00mm Width) Exposed Pad
Output Type:Fixed
Output Configuration:Positive
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TJ)
Number of Outputs:1
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:16 Weeks
Function:Step-Down
Frequency - Switching:200kHz ~ 2.2MHz
Detailed Description:Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 3.3V 1 Output 3.5A 16-TFSOP (0.118", 3.00mm Width) Exposed Pad
Current - Output:3.5A