LT6660KCDC-2.5#TRMPBF
ADI (Analog Devices, Inc.)
LT6660KCDC-2.5#TRMPBF
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LT6660KCDC-2.5#TRMPBF with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. LT6660KCDC-2.5#TRMPBF
Manufacturer Analog Devices
Description SC-Refs/Series 2.5V Low Cost uP Prec Series Ref.
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 15291 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Voltage - Output (Min/Fixed):2.5V
Voltage - Input:5 V ~ 30 V
Tolerance:±0.5%
Temperature Coefficient:50ppm/°C
Supplier Device Package:3-DFN (2x2)
Series:-
Reference Type:Series
Packaging:Cut Tape (CT)
Package / Case:3-WFSFN Exposed Pad
Output Type:Fixed
Other Names:LT6660KCDC-2.5#TRMPBFCT
Operating Temperature:0°C ~ 70°C (TA)
Noise - 10Hz to 10kHz:4ppmrms
Noise - 0.1Hz to 10Hz:4ppmp-p
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:10 Weeks
Detailed Description:Series Voltage Reference IC ±0.5% 20mA 3-DFN (2x2)
Current - Supply:175µA
Current - Output:20mA