LT4H-AC240V
Panasonic
LT4H-AC240V
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LT4H-AC240V with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. LT4H-AC240V
Manufacturer Panasonic
Description RELAY TIME DELAY 999.9HR 5A 250V
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 96 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs25 pcs50 pcs100 pcs
Data sheet
Voltage - Supply:100 ~ 240VAC
Timing Initiate Method:Input Voltage, Trigger Signal
Timing Adjustment Method:Up/Down Digit Keys
Termination Style:Plug In, 11 Pin (Octal)
Series:LT4H
Relay Type:Mechanical Relay
Other Names:255-1214
LT4HAC240V
Mounting Type:Socketable
Manufacturer Standard Lead Time:11 Weeks
Function:Programmable (Multi-Function)
Detailed Description:Programmable (Multi-Function) Time Delay Relay SPDT (1 Form C) 0.001 Sec ~ 999.9 Hrs Delay 5A @ 250VAC Socketable
Delay Time:0.001 Sec ~ 999.9 Hrs
Contact Rating @ Voltage:5A @ 250VAC