LT3970EDDB-3.42#TRPBF
ADI (Analog Devices, Inc.)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LT3970EDDB-3.42#TRPBF with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. LT3970EDDB-3.42#TRPBF
Manufacturer ADI (Analog Devices, Inc.)
Description IC REG BUCK 3.42V 535MA 10-DFN
(In US Dollars)
2500 pcs
Data sheet
Voltage - Output (Min/Fixed):3.42V
Voltage - Output (Max):-
Voltage - Input (Min):4.2V
Voltage - Input (Max):40V
Topology:Buck
Synchronous Rectifier:No
Supplier Device Package:10-DFN (3x2)
Series:-
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:10-WFDFN Exposed Pad
Output Type:Fixed
Output Configuration:Positive
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TJ)
Number of Outputs:1
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:10 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Function:Step-Down
Frequency - Switching:200kHz ~ 2.25MHz
Detailed Description:Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 3.42V 1 Output 535mA (Switch) 10-WFDFN Exposed Pad
Current - Output:535mA (Switch)