LT3695IMSE-3.3#PBF
ADI (Analog Devices, Inc.)
LT3695IMSE-3.3#PBF
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LT3695IMSE-3.3#PBF with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. LT3695IMSE-3.3#PBF
Manufacturer ADI (Analog Devices, Inc.)
Description IC REG BUCK 3.3V 1A 16MSOP
(In US Dollars)
185 pcs
Data sheet
Voltage - Output (Min/Fixed):3.3V
Voltage - Output (Max):-
Voltage - Input (Min):3.6V
Voltage - Input (Max):36V
Topology:Buck
Synchronous Rectifier:No
Supplier Device Package:16-MSOP-EP
Series:-
Packaging:Tube
Package / Case:16-TFSOP (0.118", 3.00mm Width) Exposed Pad
Output Type:Fixed
Output Configuration:Positive
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TJ)
Number of Outputs:1
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Function:Step-Down
Frequency - Switching:250kHz ~ 2.2MHz
Detailed Description:Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 3.3V 1 Output 1A 16-TFSOP (0.118", 3.00mm Width) Exposed Pad
Current - Output:1A