LT3650IDD-4.2#TRPBF
ADI (Analog Devices, Inc.)
LT3650IDD-4.2#TRPBF
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LT3650IDD-4.2#TRPBF with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. LT3650IDD-4.2#TRPBF
Manufacturer ADI (Analog Devices, Inc.)
Description IC CHARGER LI-ION 4.2V 2A 12-DFN
(In US Dollars)
2500 pcs
Data sheet
Voltage - Supply (Max):32V
Supplier Device Package:12-DFN (3x3)
Series:-
Programmable Features:Timer
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:12-WFDFN Exposed Pad
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)
Number of Cells:1
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:12 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Interface:-
Fault Protection:Over Temperature
Detailed Description:Charger IC Lithium Ion/Polymer 12-DFN (3x3)
Current - Charging:Constant - Programmable
Charge Current - Max:2A
Battery Pack Voltage:4.2V