LT3580EMS8E#TRPBF
ADI (Analog Devices, Inc.)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LT3580EMS8E#TRPBF with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy LT3580EMS8E#TRPBF with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | LT3580EMS8E#TRPBF |
|---|---|
| Manufacturer | Analog Devices |
| Description | Switching Regulator, Current-mode, 2.8A, 2500kHz Switching Freq-Max, CMOS, PDSO8 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $4.325 | $3.904 | $3.521 | $3.445 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Start Up: | Boost, Cuk, SEPIC |
|---|---|
| Voltage - Output (Max): | 5V |
| Voltage - Input (Max): | 32V |
| Voltage - Dropout (Typical): | 2.5V |
| Voltage - Breakdown: | 8-MSOP-EP |
| Series: | - |
| RoHS Status: | Tape & Reel (TR) |
| Regulator Topology: | 2A (Switch) |
| Polarization: | 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) Exposed Pad |
| Output Type: | Adjustable |
| Output Configuration: | 1 |
| Output: | Step-Up, Step-Up/Step-Down |
| Operating Temperature: | 0°C ~ 125°C (TJ) |
| Number of DAC's: | 200kHz ~ 2MHz |
| Noise - 0.1Hz to 10Hz: | 42V (Switch) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 6 Weeks |
| Manufacturer Part Number: | LT3580EMS8E#TRPBF |
| Expanded Description: | Boost, Cuk, SEPIC Switching Regulator IC Positive or Negative Adjustable 5V 1 Output 2A (Switch) 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) Exposed Pad |
| Description: | IC REG MULT CONFIG INV ADJ 8MSOP |
| Contact Rating @ Voltage: | Positive or Negative |
| Clock Sync: | No |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply LT3580EMS8E#TRPBF, use the request quote form to request LT3580EMS8E#TRPBF pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number LT3580EMS8E#TRPBF.The price and lead time for LT3580EMS8E#TRPBF depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# LT3580EMS8E#TRPBF.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
