LT3065MPDD-1.8#TRPBF
ADI (Analog Devices, Inc.)
LT3065MPDD-1.8#TRPBF
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LT3065MPDD-1.8#TRPBF with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. LT3065MPDD-1.8#TRPBF
Manufacturer ADI (Analog Devices, Inc.)
Description IC REG LINEAR 1.8V 500MA 10DFN
(In US Dollars)
2500 pcs
Data sheet
Voltage Dropout (Max):0.51V @ 500mA
Voltage - Output (Min/Fixed):1.8V
Voltage - Output (Max):-
Voltage - Input (Max):45V
Supplier Device Package:10-DFN (3x3)
Series:-
Protection Features:Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:10-WFDFN Exposed Pad
PSRR:74dB (120Hz)
Output Type:Fixed
Output Configuration:Positive
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C
Detailed Description:Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.8V 500mA 10-DFN (3x3)
Current - Supply (Max):25mA
Current - Quiescent (Iq):110µA
Current - Output:500mA