LT3065HDD-2.5#PBF
ADI (Analog Devices, Inc.)
LT3065HDD-2.5#PBF
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LT3065HDD-2.5#PBF with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. LT3065HDD-2.5#PBF
Manufacturer ADI (Analog Devices, Inc.)
Description IC REG LINEAR 2.5V 500MA 10DFN
(In US Dollars)
363 pcs
Data sheet
Voltage Dropout (Max):0.51V @ 500mA
Voltage - Output (Min/Fixed):2.5V
Voltage - Output (Max):-
Voltage - Input (Max):45V
Supplier Device Package:10-DFN (3x3)
Series:-
Protection Features:Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Packaging:Tube
Package / Case:10-WFDFN Exposed Pad
PSRR:72dB (120Hz)
Output Type:Fixed
Output Configuration:Positive
Operating Temperature:-40°C ~ 150°C
Number of Regulators:1
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:12 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Detailed Description:Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.5V 500mA 10-DFN (3x3)
Current - Supply (Max):25mA
Current - Quiescent (Iq):110µA
Current - Output:500mA