LT1965ET-3.3#PBF
ADI (Analog Devices, Inc.)
LT1965ET-3.3#PBF
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LT1965ET-3.3#PBF with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. LT1965ET-3.3#PBF
Manufacturer ADI (Analog Devices, Inc.)
Description IC REG LINEAR 3.3V 1.1A TO220-5
(In US Dollars)
300 pcs
Data sheet
Voltage Dropout (Max):0.49V @ 1.1A
Voltage - Output (Min/Fixed):3.3V
Voltage - Output (Max):-
Voltage - Input (Max):20V
Supplier Device Package:TO-220-5
Series:-
Protection Features:Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Packaging:Tube
Package / Case:TO-220-5 Formed Leads
PSRR:75dB (120Hz)
Output Type:Fixed
Output Configuration:Positive
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Number of Regulators:1
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:8 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Detailed Description:Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.3V 1.1A TO-220-5
Current - Supply (Max):40mA
Current - Quiescent (Iq):1.1mA
Current - Output:1.1A